Dogatas Andezit

Andezit  nedir?
Türkiye de Andezit taşının kullanımı Selçuklu ve Osmanlı’ya kadar dayanır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde Andezit; köprü, kervansaray, kilise, camii, kümbet, şifahane, medrese gibi yapılarda hem yapı taşı hem de süsleme taşı olarak kullanılmıştır. Neredeyse bu taş tarihin her döneminde, her medeniyetin taş ustalarının ilgisini çekmiş,Orhun Anıtları ,kale surları, agora, amfi tiyatro, odeon gibi yapılarda kullanılmıştır.

        Tarihi kültür miraslarımızdan İzmir Kadife Kale, Ankara Kalesi, Bergama, Asos gibi eserlerin günümüze kadar gelmesinde kuşkusuz ki Andezit taşının kalıcılığı büyük etken olmuştur. Bu kadim eserler taşın ne kadar kullanışlı ve ne kadar dayanaklı olduğunu bize ispatlamaktadır. Ankara taşı olarak ta bilinen andezit homojen, solmayan renkleriyle yurt içi ve yurt dışındaki belediyelerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Öyle ki bu taş tarihi dokuyu anımsatması, pastel ve dingin formatıyla asırlar boyunca şehirleri süsleyecek değerdedir.

        Andezit’in teknik özelliğini özetleyecek olursak; dondan ve ısı farklarından etkilenmeyen yapısıyla,cephelerde kaplama taşı olarak kullanıldığında bakım gerektirmemesi, solmayan renkleriyle yıllarca ilk günkü özelliğini koruyabilmesi, aşınmazlığı, sertliği ve dekoratif oluşu da bu taşın başlıca özelliklerindendir.Cilalı ve cilasız olarak ta kullanılabilmesi, özel işlemlere tabi tutularak tasarımcıların projelerine uygun çeşitli motiflerin, figürlerin, yazıların ve resimlerin yapılabilmesi de bu taşların değerini kat be kat artırmaktadır.

        Belediyecilik deneyimi de olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın belediye başkanlarına yaptığı bir toplantıda Andezit taşından bahisle şehirleşmede bu taşı kullanmalarını ısrarla önermiştir.

dogatasandezit.com'un tüm hakları saklıdır.

anasayfa l hakkımızda l ürünler l referanslar l sipariş formu l iletişim l e-mail l istek ve önerileriniz l webmaster